Česko-lotyšský spolek

Úvodní stránka

O Česko-lotyšském spolku

Aktuálně

Informace o Lotyšsku

Fotogalerie

Publikace o Lotyšsku

Staňte se naším členem

Články

Archiv

Zajímavé odkazy

Napište nám

 

Publikace o Lotyšsku

Na českém trhu existuje řada publikací o Lotyšsku, resp. o celém Pobaltí. Na této stránce je seznam některých z nich, včetně krátkých anotací, příp. způsobu jejich sehnání a zakoupení.

Historie a společnost

Dejmek Jindřich: Dějiny Lotyšska (edice Stručná historice států). Libri, Praha 2011. Vůbec první česká samostatná publikace věnovaná dějinám Lotyšska je prací renomovaného historika, vědeckého pracovníka Historického ústavu AV ČR Jindřicha Dejmka. Kniha seznamuje s dějinami Lotyšska a Lotyšů od nejstarších dob po současnost, přičemž důraz je kladen zvláště na dějiny 20. století.

Zájedová Iivi: Pobaltská regionální spolupráce. Karolinum, Praha 2006. Vědecká práce psaná čtivou formou, zabývající se vztahy mezi pobaltskými státy navzájem a jejich sousedy, problematikou identity pobaltského prostoru a faktory, které Litvu, Lotyšsko a Estonsko spojují či naopak rozdělují. Autorka je Estonka žijící v Praze a Tallinnu. Knihu lze koupit v některých větších knihkupectvích.

Cestománie I. Kartografie, Praha 2006 (kapitola Pobaltí, autor Josef Miškovský). Cestopisné črty z putování po Litvě, Lotyšsku a Estonsku přibližující známá i méně známá místa i specifika krajiny a kultury pobaltských zemí. Kapitolu doplňují barevné fotografie.

Šťáhlavský David: Výpravy opačným směrem. Radioservis, Praha 2002. Reportážně-cestopisná kniha zpravodaje rozhlasové stanice Radiožurnál. Čtivé postřehy o životě v Litvě, Lotyšsku a Estonsku, doplněné řadou barevných fotografií.

Švec Luboš: Československo a pobaltské státy 1918–1939. Karolinum, Praha 2001. Vědecká publikace psaná čtivou formou, zabývající se vztahy mezi Československem a pobaltskými státy v období první republiky.

Drábek Antonín: Hospodářský vývoj pobaltských republik 2000. Balt-East, Praha 2000. Podrobný přehled hospodářského vývoje Pobaltí, zejména po pádu sovětského režimu. Doplněno četnými tabulkami.

Drábek Antonín: Hospodářský vývoj Lotyšska 99. Balt-East, Praha 1999. Přehled hospodářského vývoje Lotyšska, doplněný řadou statistických údajů a tabulek.

Dančák Břetislav (ed.), Pospíšil Ivo, Rakovský Adam: Pobaltí v transformaci. Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity, Brno 1999. Politický vývoj Pobaltí po roce 1991 v širších historických, sociálních a ekonomických souvislostech.

Švec Luboš, Macura Vladimír, Štoll Pavel: Dějiny pobaltských zemí. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1996. Podrobný a čtivý přehled dějin Pobaltí, včetně stručného přehledu národních kultur. Doplněno mapkami, černobílými fotografiemi a tabulkami.

Literatura

Antologie současné lotyšské poezie. Agite/Fra, Praha 2006. Básně 15 současných lotyšských básníků různých generací představují dnešní lotyšskou poezii v celé její šíři od 60. let po dnešek. Kniha je k dostání v řadě knihkupectví a nabízí ji také přímo nakladatelství Agite/Fra.

Bels Alberts: Nespavost. Nakladatelství Lubor Kasal, Praha 2005. Román, který byl dlouho zakázán cenzurou za sovětského režimu, vyšel po 20 letech od svého vzniku až roku 1986 a zcela bez cenzurních zásahů až v roce 2003. Děj románu se odehrává ve třech časových rovinách, v jeho podtextu zaznívají paralely mezi křižáckou, nacistickou a sovětskou okupací Lotyšska. Knihu lze sehnat v některých knihkupectvích nebo objednat přímo v Nakladatelství Lubor Kasal (lubor.kasal@seznam.cz).

Krajina samoty. One Woman Press, Praha 2006. Sbírka povídek čtyř současných lotyšských spisovatelek a nositelek řady literárních cen Ingy Ābeleové, Nory Ikstenové, Andry Neiburgové a Gundegy Repšeové. Knihu lze koupit v některých knihkupectvích nebo objednat v nakladatelství One Woman Press.

Česko-lotyšský slovník. Leda, Praha 2006. Moderní slovník, obsahující 23 000 hesel, která vycházejí zejména z databáze Českého národního korpusu. Je důstojným nástupcem staršího slovníku vydaného v Rize v roce 1988 a jeho autorkou je lotyšská absolventka a nynější doktorandka bohemistiky na FF UK Sandra Nikuļcevová. Slovník lze koupit v řadě knihkupectví nebo přímo u nakladatelství Leda.

Kalniete Sandra: V plesových střevíčkách sibiřským sněhem. Nakladatelství Lubor Kasal, Praha 2005. Poutavá autobiografická próza pohybující se na pomezí beletrie a literatury faktu vyprávějící o autorčině dětství stráveném s rodiči v sibiřském gulagu. Knihu lze sehnat v některých knihkupectvích nebo objednat přímo v Nakladatelství Lubor Kasal (lubor.kasal@seznam.cz).

Slabihoudová Naděžda, Štoll Pavel, Vlčková Alena: Slovník baltských spisovatelů. Libri, Praha 2003. Encyklopedie litevských, lotyšských a estonských spisovatelů, včetně představitelů národnostních menšin (např. Lívů). Kniha je rozebrána.

Parolek Radegast: Les duší – Antologie lotyšské poezie 19. a 20. století. Bohemika, Praha 2001. Výběr básní řady lotyšských spisovatelů v českém překladu, včetně úvodního literárně-historického přehledu. Knihu lze objednat v nakladatelství Bohemika.

Parolek Radegast: Lotyšská literatura – vývoj a tvůrčí osobnosti. Bohemika, Praha 2000. Vývoj lotyšské literatury od mytologie a lidové slovesnosti až po literaturu konce 20. století. Knihu lze objednat v nakladatelství Bohemika.

Parolek Radegast: V kruhu krásy – Malá antologie z lotyšské a litevské lidové poezie. Bohemika, Praha 1998. Výběr z bohatého rejstříku lotyšských a litevských lidových básní v českém překladu. Knihu lze objednat v nakladatelství Bohemika.

Turistické průvodce

Pallokat Jan: Pobaltí. Nakladatelství Marco Polo, Praha 2006. Průvodce s řadou barevných fotografií a barevnými mapkami orientovaný především na movitější klientelu. Popsány jsou pouze nejvýznamnější lokality, pestrý výběr možných aktivit na místě. K dostání ve většině knihkupectví v Česku, cena přibližně 180,- Kč.

Miškovský Josef: Pobaltí–turistický průvodce. Nákladem autora, Mladá Boleslav 2005. Průvodce s popisem turisticky atraktivních míst Pobaltí a řadou aktuálních a praktických informací pro návštěvníky. Knihu lze koupit v pražských mapkupectvích Kiwi a ITM, brněnském mapkupectví Kudrna, ostravském knižním domě Librex, olomouckém obchodu Království map, plzeňském Mapovém centru nebo objednat u autora na adrese josmis@seznam.cz. Přibližná cena 130,- až 160,- Kč.

Bousfield Jonathan: Pobaltské státy - turistický průvodce. Rough Guide/Nakladatelství Jota, Brno 2005. Velmi podrobný popis míst s praktickými informacemi, mapkami a barevnými fotografiemi. Nejrozsáhlejší, ale též výrazně nejdražší z českých průvodců po Pobaltí. K dostání ve větších knihkupectvích po celém Česku. Přibližná cena 400,- Kč.

Estonsko, Lotyšsko, Litva. Svojtka & Co. – Lonely Planet, Praha 2003. Česká mutace průvodce ze světoznámé anglickojazyčné edice Lonely Planet. Řada známých i méně známých míst, adres, cestovatelských tipů a praktických informací. K dostání ve větších knihkupectvích po celém Česku. Přibližná cena 650,- Kč. 

Krutilová Jana: Pobaltské republiky–průvodce do zahraničí. Olympia, Praha 2000. Průvodce s podrobným popisem známých i méně známých zajímavých míst pobaltských republik. Kniha je ve většině knihkupectví již rozebrána. Přibližná cena 200,- Kč.

 

NAVRCHOLU.cz