Česko-lotyšský spolek

 

Úvodní stránka

O Česko-lotyšském spolku

Aktuálně

Informace o Lotyšsku

Fotogalerie

Publikace o Lotyšsku

Staňte se naším členem

Články

Archiv

Zajímavé odkazy

Napište nám

 

 

Sport

Lední hokej  Ostatní zimní sporty  Letní sporty

Lední hokej

Lotyši vynikají v ledním hokeji, zabydleli se ve skupině A mistrovství světa. I u nás je známý hokejový brankář Arturs Irbe, který koncem 80. let chytal za SSSR, posléze zaznamenal úspěchy i v americké NHL a nyní je na sklonku sportovní kariéry. Ke známým světovým hokejistům patří také obránci Sandis Ozolinš a Kārlis Skrastiņš. V listopadu 2004 zkolaboval a zemřel ve věku 31 let přímo při utkání vynikající hokejista, útočník Sergejs Žoltoks.

Historie ledního hokeje v Lotyšsku sahá až do roku 1929. Od roku 1931 bylo Lotyšsko členem Mezinárodní hokejové federace (po získání nezávislosti na Sovětském svazu bylo znovu přijato v roce 1992). Mezi válkami sehrál reprezentační tým Lotyšska celkem 26 mezinárodních zápasů s bilancí 6 výher, 4 remíz, 14 proher a celkovým brankovým skóre 37:93. Lotyši se mezi válkami účastnili hokejových MS a zimních olympijských her 1936 v Garmisch-Partenkirchenu. Po 2. světové válce se do Sovětského svazu hokej rozšířil právě z Lotyšska (Rusko, resp. SSSR do Mezinárodní hokejové federace vstoupilo až roku 1947).

Během nacistické a sovětské okupace nehrál samostatný lotyšský hokejový tým plných 52 let. Mnozí Lotyši se však významně uplatnili i v sovětském týmu. V 70. a 80. letech působil v sovětské sborné například Helmuts Balderis, který se stal mistrem světa a držitelem stříbrné olympijské medaile ze ZOH 1980 v Lake Placid. Balderis se stal také prvním lotyšským hokejistou draftovaným kanadsko-americkou NHL, kde hrál od roku 1989 za tým Minnesoty North Stars. Jako kapitál pak vedl v 37 letech Lotyšsko do prvního utkání po získání nezávislosti, které sehrálo Lotyšsko v listopadu 1992 symbolicky se sousední Litvou.

V roce 1993 Lotyšsko zvítězilo ve skupině C mistrovství světa, v roce 1996 pak díky vítězství ve skupině B postoupilo do elitní světové skupiny, kde hraje od té doby nepřetržitě. Velkou měrou se o rychlý postup Lotyšska do skupiny A zasloužil zmíněný brankář Arturs Irbe. V roce 2000 obsadilo Lotyšsko 8. místo na MS v Petrohradě, když předtím dokázalo v prestižním utkání porazit tým Ruska nabitý hvězdami z NHL v poměru 3:2. V roce 2006 hostilo Lotyšsko MS v ledním hokeji.

Ostatní zimní sporty

Zimní sporty se v Lotyšsku provozují v Siguldě, kde se nachází běžecké tratě, sjezdovky a dokonce i dráha pro jízdu na bobech, saních a skeleton. Několik dalších středisek sjezdového a běžeckého lyžování se nachází ve Vidzemské vysočině (např. v okolí nejvyšší lotyšské hory Gaiziņkalnsu).

Letní sporty

Z letních sportů je oblíbený hlavně fotbal – vrcholným úspěchem byl pro Lotyše postup na mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku. Hlavní lotyšskou fotbalovou hvězdou byl v této době útočník Maris Verpakovskis. Populární je i basketbal. Uljana Semjonovová (Semjonova; s výškou 210 cm jedna z nejvyšších basketbalistek historie) patřila v 80. letech k nejlepším hráčkám světa a se sovětskou reprezentací získala dvě olympijská vítězství.

Někteří lotyšští sportovci zaznamenali úspěchy také v individuálních sportech. Lotyšský gymnasta Vihrovs vyhrál soutěž v prostných na LOH 2000 v Sydney, jeho kolega Sapronenko skončil na LOH 2004 v Aténách druhý v přeskoku. Mezi atlety obsadili na LOH 2004 v Aténách druhá místa oštěpař Vadims Vasilevskis a sedmibojařka Jelena Rublevska, stejného umístění dosáhl také vzpěrač Viktors Ščerbatihs.

 

Lední hokej  Ostatní zimní sporty  Letní sporty

NAVRCHOLU.cz