Česko-lotyšský spolek

Úvodní stránka

O Česko-lotyšském spolku

Aktuálně

Informace o Lotyšsku

Fotogalerie

Publikace o Lotyšsku

Staňte se naším členem

Články

Archiv

Zajímavé odkazy

Napište nám

 

Hudba

Lidové písně v Lotyšsku byly původně jednohlasé, později však až tříhlasé. Tradičním hudebním nástrojem jsou kokle (lotyšsky kokles). Jedná se o strunný nástroj na třech nohách, na němž jsou struny položené vodorovně. Má velmi lahodný hlas a lze na něj hrát řadu hudebních žánrů od lidové hudby přes vážnou až po moderní písně.

Katolickou církevní hudbu vystřídala od 16. století protestantská. Roku 1782 vzniklo v Rize německé operní divadlo, ve kterém později působil jako dirigent i Richard Wagner. V druhé polovině 19. století se rozvíjí profesionální hudba (představitelem je Kārlis Baumanis, autor lotyšské hymny), vznikají první opery v lotyštině. Kantátou Vlasti (Tēvijai) se proslavil Andrejs Jurjāns. V první polovině 20. století působil největší lotyšský hudební skladatel Jāzeps Vītols, autor klavírní a symfonické hudby. Po 2. světové válce tvořil klavírista a skladatel populární hudby Raimonds Pauls. Mezi významné současné hudební skupiny patří poprocková kapela Prāta Vētra (vystupuje též pod anglickým názvem Brainstorm), folkrocková skupina Iļģi nebo metalové uskupení Skyforger.

Od roku 1873 se udržuje tradice svátků písní (dziesmu svētki) s lidovými písněmi i klasickou tvorbou, konané zpravidla každých pět let v rižském Lesoparku (Mežaparks). U příležitosti svátků písní se v Rize sjedou stovky pěveckých a tanečních souborů z celého Lotyšska a přibližně dva týdny se konají různé koncerty, taneční vystoupení, výstavy a další akce. V rižském Lesoparku se konají ty největší z nich, včetně velkolepého závěrečného koncertu, na němž současně zpívá na jevišti pod širým nebem mnoho tisíc pěvců a další tisíce lidí v hledišti. Za komunismu svátky písní byly rovněž symbolem národní kultury a odporu proti komunismu. Totéž platí o Jánských svátcích (Jāņi), konaných každoročně 23.-24. června, kdy se zpěvem lidových písní slaví letní slunovrat.

Zatím poslední Svátky písní se konaly v roce 2013.

Svátky písní

 

NAVRCHOLU.cz