Česko-lotyšský spolek

Úvodní stránka

O Česko-lotyšském spolku

Aktuálně

Informace o Lotyšsku

Fotogalerie

Publikace o Lotyšsku

Staňte se naším členem

Články

Archiv

Zajímavé odkazy

Napište nám

 

Informace o Lotyšsku

 

Lotyšsko očima osobnosti...

Česko-lotyšský spolek na svých webových stránkách uveřejňoval rozhovory se zajímavými lidmi nejrůznějších oborů. Námětem rozhovorů bylo samozřejmě Lotyšsko. K rozhovorům zveme ty, kteří mohou k tématu nabídnout zajímavé pohledy, názory a zkušenosti, protože v Lotyšsku pobývali, přišli do styku s jeho obyvateli, kulturou, historií, ekonomikou, přírodou apod., ale přitom Lotyšsko není hlavním objektem jejich činnosti ani zaměstnání. Rozhovory "Lotyšsko očima osobnosti" najdete na této stránce našeho webu.

 

Příroda

(geografická poloha, geologické a geomorfologické poměry, podnebí, vodstvo, živá příroda, ochrana přírody)

 

Historie

(od prehistorického období po počátek 21. století)

 Kultura a společnost

·      Státní symboly

·      Literatura

·      Hudba

·      Výtvarné umění

·      Jazyk

·      Národnosti

·      Náboženství

·      Sport

 

Česko-lotyšské vztahy

 

Regionální informace

·      Riga

·      Zemgale (okolí Rigy a jižní Lotyšsko)

·      Kurzeme (západní Lotyšsko)

·      Vidzeme (severovýchodní Lotyšsko)

·      Latgale (východní a jihovýchodní Lotyšsko)

Maplandia: Satelitní mapa Lotyšska

 Víte, že...

·         … Lotyši mají více než 1 milion lidových písní, tzv. dain? Folklorista Krišjānis Barons jich ve 2. polovině 19. století shromáždil asi 218 tisíc, skutečný počet je více než 1,2 milionu. Na každého příslušníka lotyšského národa tedy připadá skoro jedna daina. Lotyši své písně zpívají při různých slavnostech po celý rok. Největší slavností jsou pro Lotyše Svátky písní, které se již od roku 1873 konají přibližně každých 5 let a při nichž lidové i umělé písně zpívají mnohatisícové sbory a ještě větší počty diváků.

·         … osm měst na území Lotyšska bylo ve středověku členem obchodního spolku Hanza? Patřila do něj Kuldīga a Ventspils v dnešním Kurzeme, hlavní město Riga, Koknese na řece Daugavě a čtveřice vidzemských měst Cēsis, Valmiera, Straupe a Limbaži. Členy Hanzy byla také estonská města Tallinn, Pärnu, Viljandi a Tartu.

·         … v Lotyšsku byl v meziválečném období zkonstruován legendární miniaturní fotoaparát Minox? Sestrojil jej roku 1936 lotyšský Němec, inženýr Walter Zapp (lotyšsky Valters Caps), zaměstnanec firmy VEF (Valsts elektrotehniskā fabrika=Státní elektrotechnická továrna). Fotoaparát využívající film s políčky 8 x 11 mm mohl najednou pojmout až 50 záběrů. Ačkoli se původně vyráběl jako luxusní zboží pro bohatší klientelu, později byl využíván také při střežení objektů nebo kopírování dokumentů. Během 2. světové války jej při špionáži využívaly spojenecké i nacistické tajné služby.

·         … ještě před druhou světovou válkou bylo Lotyšsko rozlohou největším pobaltským státem? Patřila mu oblast kolem města Pytalovo (lotyšsky Abrene), kterou během války sovětská moc přičlenila k Rusku. Po získání nezávislosti v roce 1991 Rusko tuto část bývalého lotyšského území nevrátilo. S oblastí kolem Abrene by Lotyšsko dnes bylo větší než Litva, bez ní je o několik stovek km2 menší.

·         … vévodkyně Kateřina Zaháňská, kterou známe jako "paní kněžnu" z Babičky Boženy Němcové, byla původem z Lotyšska? Byla dcerou posledního kuronského vévody Petra Birona a zdědila po něm ratibořické i náchodské panství. Dětství strávila v sídle kuronských vévodů Jelgavě. Kuronsko tehdy patřilo k významným státním útvarům a kuronští vévodové nakrátko dokonce  vlastnili zámořské kolonie Gambii a Tobago.

·         … osmina celosvětové populace čápů sídlí v Litvě a Lotyšsku? Odhaduj se, že na světě žije asi 160 tisíc čapích párů a z toho jich v letní sezóně sídlí 13 tisíc na území Litvy a 7 tisíc na území Lotyšska. Čáp je v Pobaltí často používán také v symbolice a heraldice. Ve znaku jej má například severolotyšské městečko Staicele.

·         … Lotyšsko bylo již mezi válkami účastníkem hokejových mistrovství světa a olympijských turnajů? Již v roce 1931 se stalo členem Mezinárodní hokejové federace. Po druhé světové válce se do Sovětského svazu hokej rozšířil právě z jím okupovaného Lotyšska (SSSR se členem Mezinárodní hokejové federace stal až v roce 1947). Lotyšští hokejisté se posléze uplatňovali v sovětském týmu a nyní znovu reprezentují svou zemi.

·         … v Lotyšsku se před 1. světovou válkou vyráběly první automobily na území carského Ruska? V letech 1869–1915 sídlila v Rize továrna RBVZ (Rusko-baltská vagonka - Русско-Балтийский вагонный завод) vyrábějící vagóny, ale od roku 1909 také automobily značky Russo-Balt. Konstruktér vozu André Nagel v něm objel bez poruchy celou Evropu a roku 1912 vyhrál rallye Monte Carlo. Na tehdejší dobu špičkové automobily (měly např. topení a panoramatická střešní okénka) vyráběné od roku 1909 využívali také na carském dvoře. V letech 1917-22 pokračovala výroba automobilů v Sankt Petěrburgu, kam byla přesunuta z důvodu obav carského Ruska nad ztrátou lotyšského území. Celkem bylo v letech 1909–22 vyrobeno 623 Russo-Baltů, do dnešní doby se však dochovaly jen dva - jeden vlastní moskevské polytechnické muzeum, druhý rižské muzeum motorů. Podnik s názvem Russo-Balt existuje v Rize dodnes, vyrábí však přívěsné vozíky (odkaz zde). Značku však zakoupila moskevská společnost A:Level a v roce 2006 představila novou, superluxusní limuzínu Russo-Balt Impression ve stylu 30. let, jejíž cena se pohybuje v desítkách mil. Kč.

·         … muž, jehož příběh posloužil jako předloha k filmu Krokodýl Dundee, byl původem z Lotyšska? Jmenoval se Arvids Blumenfelds a pocházel z městečka Dundaga na západě země. Za 2. světové války musel utéci do Austrálie, kde se začal živit lovem krokodýlů. Podle názvu jeho rodiště mu Australané dali přezdívku "Dundee". V Dundaze byla také v roce 1996 odhalena třímetrová socha krokodýla, která tohoto nejslavnějšího místního rodáka připomíná.

·          ... nejsevernější vinice na světě se nachází v Lotyšsku? Našli byste ji v malém městečku Sabile v oblasti Kurzeme na západě země a má rozlohu jen málo přes 1 hektar. Každý rok se tu konají i vinařské slavnosti, při nichž můžete místní víno ochutnat. Druhá lotyšská vinice se nachází u města Viesīte na jihu země v oblasti Zemgale.

NAVRCHOLU.cz